Zauważyłeś krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów? Picie gorącej kawy lub zimnego drinka sprawia, że Twoje zęby przenika krótki, intensywny ból? Nie bagatelizuj tych objawów. Mogą one świadczyć o paradontozie – podstępnej chorobie dziąseł, która w początkowym stadium może zostać niezauważona, a w ostateczności może doprowadzić nawet do utraty uzębienia. Dowiedz się więcej na temat tej choroby i działaj szybko, by uratować Twoje zęby i zachować ich zdrowie na dłużej.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza to potoczne określenie zapalenia przyzębia. Jest to zakaźna choroba, która atakuje struktury otaczające ząb i utrzymujące go w odpowiednim miejscu. Jest wywoływana przez bakterie, w związku z czym może rozprzestrzenić się w całej jamie ustnej. Jej przyczyną jest kamień nazębny, czyli zmineralizowana płytka bakteryjna, która odkłada się najpierw na koronach zębów, a następnie na ich korzeniach, pod linią dziąseł. To właśnie w nim rozwijają się groźne bakterie, które wywołują stan zapalny. Gromadzenie się kamienia oraz zapalenie tkanek sprawiają, że dziąsła zaczynają się cofać, odkrywając szyjki zębowe. Są to bardzo delikatne struktury, wrażliwe na temperaturę i czynniki zewnętrzne. W związku z tym po ich odsłonięciu pojawia się bardzo silna nadwrażliwość. Jest to objaw, który powinien Cię zaniepokoić. Osłabienie przyzębia wywołane stanem zapalnym to także powód rozchwiania uzębienia. Nieleczona paradontoza może doprowadzić do sytuacji, w której zęby będą tak słabo osadzone w zębodole, że nie będzie możliwości, by je uratować.
Co przyczynia się do powstawania paradontozy?
Paradontozę wywołują bakterie, żyjące w kamieniu nazębnym. W związku z czym głównym czynnikiem, podnoszącym ryzyko wystąpienia tej choroby są zaniedbania higieniczne, m.in. nieregularne mycie zębów lub stosowanie nieodpowiedniej techniki szczotkowania. Do najgroźniejszych powikłań może prowadzić brak regularnego uczęszczania do gabinetu stomatologicznego na zabiegi takie jak skaling czy piaskowanie. Nie jesteśmy w stanie usunąć kamienia za pomocą domowych metod i tylko profesjonalna higienizacja może oczyścić zęby ze złogów. Unikanie wizyt profilaktycznych spowoduje, że na zębach nieustannie będą gromadzić się nowe warstwy kamienia. Do powstania paradontozy przyczynia się ponadto stosowanie używek: picie alkoholu w nadmiernych ilościach oraz palenie papierosów. Do grupy ryzyka należą także osoby cierpiące na cukrzycę.
Szybko rozpoznaj paradontozę!
Paradontoza jest podstępną chorobą, która w początkowym stadium może nie wzbudzać naszych podejrzeń. Dlatego należy bacznie obserwować stan swojej jamy ustnej i gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy – niezwłocznie udać się do dentysty. Obserwuj wygląd swoich dziąseł, szczególnie podczas codziennego mycia zębów. Szybkie wykrycie choroby ma istotne znaczenie, ponieważ we wczesnym stadium proces leczenia jest zwykle krótki i mało inwazyjny. Poniżej prezentujemy objawy zapalenia przyzębia, które powinny zwrócić Twoją uwagę:
- zaczerwienienie dziąseł,
- krwawienie podczas szczotkowania,
- odsłanianie się szyjek zębowych,
- ból dziąseł lub uczucie podrażnienia,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- rozchwianie zębów.
Pokonaj paradontozę
Parodontoza prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji – może skutkować nawet utratą uzębienia. Nie pozwól, by choroba obniżyła jakość Twojego życia. Możesz uniknąć złożonego leczenia i poważnych problemów. Wystarczy, że zaczniesz regularnie uczęszczać na wizyty do specjalisty, który zweryfikuje stan Twojej jamy ustnej. W ten sposób dasz sobie szansę na szybkie wykrycie choroby i pokonanie jej za pomocą bezpiecznych, bezbolesnych i nieinwazyjnych metod, m.in. zabiegów higienizacyjnych. Zapisz się na wizytę i już dziś zacznij skuteczną profilaktykę chorób jamy ustnej. Zadzwoń pod numer +48 796 016 074 lub wypełnij formularz, by spotkać się z jednym z naszych ekspertów.