Doskwiera Ci krótki, ale przeszywający ból zębów, pojawiający się po spożyciu gorących lub zimnych pokarmów? To może być nadwrażliwość zębów – powszechna dolegliwość, dotykająca ponad 50% społeczeństwa. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiec dokuczliwym objawom i uchroń swoje zęby przed groźnymi konsekwencjami nadwrażliwości.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Aby lepiej zrozumieć, na czym polega ta nieprzyjemna dolegliwość, warto przypomnieć sobie parę faktów dotyczących budowy zęba. Składa się on z korony (części widocznej w jamie ustnej) i korzenia, pomiędzy którymi znajduje się wrażliwa szyjka zębowa. Korona pokryta jest szkliwem, które chroni wewnętrzne, delikatne tkanki zęba: zębinę i miazgę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, jednak gdy zostanie uszkodzone – nie może się regenerować. Tak zwana erozja szkliwa pojawia się pod wpływem działania kwasów znajdujących się w pożywieniu. Mogą nastąpić także mechaniczne urazy szkliwa, wywołane m.in. nieprawidłowym szczotkowaniem, stosowaniem nieodpowiedniej pasty lub szczoteczki czy bruksizmem (mimowolnym zgrzytaniem zębami). Te wszystkie sytuacje sprawiają, że odsłania się delikatna zębina, silnie reagująca na bodźce termiczne. W ten sposób powstaje uczucie nadwrażliwości. Może ono towarzyszyć także demineralizacji – jest to stan, w którym ze szkliwa zostały wypłukane cenne minerały, takie jak wapń i fluor. Jest ono wtedy osłabione i bardziej narażone na patogeny oraz uszkodzenia. Na szczęście jest to stan odwracalny – za pomocą profesjonalnych zabiegów i suplementacji można skutecznie przywrócić zębom odpowiednią kondycję.
Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów?
Przede wszystkim należy ustalić, jaka jest przyczyna nadwrażliwości. Dokuczliwy ból wywołany kontaktem z ciepłymi lub zimnymi pokarmami może występować także w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych, a taki objaw często świadczy o zapaleniu przyzębia, czyli tzw. paradontozie – niebezpiecznej chorobie, która może doprowadzić nawet do utraty zębów! Dlatego jeśli odczuwasz nadwrażliwość na temperaturę – skontaktuj się ze specjalistą, który zweryfikuje stan Twojego uzębienia i znajdzie przyczynę problemu. Pamiętaj, że dostępne w drogeriach pasty nie są w stanie wyleczyć poważnych chorób jamy ustnej, natomiast profesjonalne zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym mogą pomóc Ci w prosty i bezbolesny sposób.
Jeśli przyczyną nadwrażliwości są starte zęby lub utrata szkliwa wywołana jego urazami mechanicznymi lub erozją – często stosuje się leczenie zachowawcze. Powstałe ubytki wypełnia się materiałem kompozytowym, który skutecznie chroni delikatne tkanki przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Lekarz poinstruuje także, jak należy prawidłowo szczotkować zęby – nie można wykonywać tej czynności zbyt mocno, aby nie ścierać szkliwa. Stomatolog może zalecić stosowanie specjalnej pasty oraz zmianę szczoteczki (najczęściej w takich sytuacjach poleca się te z miękkim włosiem, choć jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań).
W przypadku demineralizacji szkliwa dentysta może zaproponować fluoryzację, czyli dostarczenie zębom dodatkowych dawek fluoru. Może się ona odbyć w formie zabiegu w gabinecie stomatologicznym, polegającego na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, który stopniowo uwalnia dawki cennego minerału, wbudowującego się w strukturę szkliwa. Czasami lekarze zalecają stosowanie pasty ze zwiększonym stężeniem tego pierwiastka. W przypadku nadwrażliwości warto także wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w wapń (głównie nabiał) oraz w witaminę D3 (przede wszystkim tłuste ryby morskie), która odpowiada za gospodarkę wapniem i właściwą kondycję kości.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli odczuwasz nadwrażliwość zębów – nie pozwól, by ta przykra dolegliwość odbierała Ci radość ze spożywania ulubionych potraw i napojów. Nie ryzykuj leczeniem się dostępnymi w sklepach produktami. Zaufaj specjalistom i udaj się na wizytę, podczas której dowiesz się, jak skutecznie wyeliminować dokuczliwe objawy i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się w przyszłości. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer 796 016 074.