Rozpoczynamy karnawał – przed nami dwa najbardziej imprezowe miesiące w roku. W tym okresie szampańskiej zabawy drinki, piwo i wino towarzyszą nam częściej niż zwykle, a jak pokazują statystyki – ponad 80% Polaków spożywa alkohol. Bardzo często słyszy się o jego negatywnym wpływie na organizm, rodzi się więc pytanie – jak oddziałuje na zdrowie zębów i jamy ustnej? Przyjrzymy się temu problemowi.
Co dzieje się w ustach po spożyciu alkoholu?
Alkohol przede wszystkim oddziałuje na śluzówkę jamy ustnej: obniża produkcję śliny, która pełni ważną funkcję ochronną. Ślina nie tylko oczyszcza zęby i jamę ustną, zapobiegając rozwojowi bakterii, ale także niszczy już obecne patogeny. Zawiera także czynniki wzrostu, które wspomagają regenerację błony śluzowej oraz substancje niezbędne dla remineralizacji szkliwa. Wysuszenie śluzówki naraża jamę ustną na powstawanie infekcji i stanów zapalnych. Mocniejsze alkohole mogą ponadto podrażniać delikatną błonę. To jednak nie wszystkie negatywne konsekwencje dla jamy ustnej, jakie przynosi picie alkoholu. Szczególnie słodkie alkohole, takie jak nalewki, likiery lub drinki, zawierają duże ilości cukru, które są elementem niezbędnym do powstania próchnicy zębów. To w połączeniu z doskonałymi warunkami dla rozwoju bakterii, jakie stwarza w jamie ustnej alkohol sprawia, że osoby często sięgające po słodkie trunki znajdują się w grupie największego ryzyka zakażenia próchnicą.
Nie bez znaczenia są także kwasy zawarte w alkoholu, które prowadzą do demineralizacji (wypłukiwania minerałów, głównie magnezu i wapnia) oraz erozji szkliwa. Po wypiciu alkoholu obniża się pH w jamie ustnej i powstaje kwaśne środowisko. Dla porównania: ludzka ślina ma pH od 6,5 do 7,4, natomiast np. piwko – 4,5, a wino ok. 3-4.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wizytach w Furyk Clinic? Jesteś gotowy poznać naszych lekarzy i ekspertów stomatologii? Wypełnij poniższy formularz i umów się na bezpłatną konsultacje!
|
Co możesz zrobić?
Negatywny wpływ alkoholu na stan jamy ustnej może przerażać. Czy oznacza to, że aby zachować zdrowie zębów należy zrezygnować z lampki wina po obiedzie czy sobotniego piwa ze znajomymi? Oczywiście abstynencja bez wątpienia doskonale wpływa na kondycję – nie tylko zębów, ale i całego organizmu. Niemniej jednak całkowite wykluczenie alkoholu nie jest konieczne. Ważne jest natomiast zachowanie zdroworozsądkowego umiaru i przestrzeganie paru zasad. Przede wszystkim dobrze jest, aby spożywaniu alkoholu towarzyszyło jedzenie – najlepiej produkty zasadowe, które neutralizują działanie kwasów lub żywność bogata w wapń, która uzupełni utracone minerały. Pamiętaj także o myciu zębów, ale – uwaga – nie bezpośrednio po wypiciu alkoholu! Szkliwo jest wtedy bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto poczekać ze szczotkowaniem ok. 1-2 godzin.
Pamiętaj o umiarze i… wizytach kontrolnych
Mamy nadzieję, że czas karnawału spędzisz na szampańskiej zabawie w fantastycznym nastroju oraz że nie odbije się to negatywnie na zdrowiu Twoich zębów. Pamiętaj o regularnym uczęszczaniu na wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym – to pozwoli Ci kontrolować stan Twojego uzębienia i w razie potrzeby odpowiednio wcześnie wykonać niezbędne zabiegi. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, wystarczy, że wypełnisz formularz lub zadzwonisz pod numer 796 016 074.