Czy warto żuć gumę do żucia? – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Skład gum dostępnych w popularnych sieciach sklepów wydaje się podejrzany, natomiast reklamy kuszą nas miętowym smakiem i świeżym oddechem. Sprawa jest niejednoznaczna, dlatego postanowiliśmy przedstawić ją z perspektywy stomatologa i rozprawić się z mitami.
Co za dużo – to niezdrowo!
Odpowiedź na postawione na początku pytanie nie jest jednoznaczna. Żucie gumy może być dobre dla zębów – o ile wybierzemy odpowiednią gumę i nie spożywamy jej w nadmiernych ilościach. Jakich zasad powinniśmy zatem przestrzegać? Sugerujemy żuć maksymalnie 2 gumy dziennie, nie dłużej niż 15 minut. Zbyt długie żucie może powodować przerost mięśni żwaczy, co czasem prowadzi do zaburzeń okluzji. Po długotrwałym żuciu może ponadto wystąpić napięcie mięśni twarzy oraz podrażnienie dziąseł. Jednak w ograniczonych ilościach guma może korzystnie wpłynąć na kondycję jamy ustnej. W jaki sposób?
Naturalne oczyszczenie jamy ustnej
Ślina ma za zadanie chronić błonę śluzową i zęby przed patogenami, neutralizuje kwasy i zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz równowagę w jamie ustnej. Czynność żucia pobudza ślinianki, a większa ilość śliny pozwala usunąć bakterie i resztki pożywienia z powierzchni zębów. W związku z tym żucie gumy bezpośrednio po posiłku (np. gdy nie mamy możliwości umycia zębów) oczyszcza trudno dostępne miejsca i przestrzenie międzyzębowe. W ten sposób możemy zadbać o higienę jamy ustnej w każdej sytuacji.
Czy każda guma jest zdrowa?
Przede wszystkim – unikaj gum zawierających cukier. Jest to czynnik niezbędny do powstania próchnicy. Żując taką gumę dostarczamy znaczną ilość cukru bezpośrednio na powierzchnię zębów, co może radykalnie przyspieszyć rozwój choroby. Zawsze wybieraj gumy bez cukru lub zawierające substancje słodzące, np. ksylitol, aspartam, sorbitol. Ciekawostką jest, że niektóre z tych środków wykazują niewielkie działanie antybakteryjne!
Guma to nie szczoteczka!
Żucie gumy po jedzeniu i piciu to doskonały sposób na doraźne oczyszczenie zębów i odświeżenie oddechu. Należy jednak pamiętać, że guma nigdy nie zastąpi szczotkowania zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje mycie zębów minimum 2 razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku, przez co najmniej 2 minuty. Dobrze jest uzupełnić tę czynność o nitkowanie zębów oraz stosowanie płynów do płukania ust. Decyzję o wyborze odpowiednich przyborów i środków najlepiej jest skonsultować ze stomatologiem. Racjonalnie stosowana guma do żucia może być uzupełnieniem tych codziennych zabiegów higienicznych, ale nie ich zamiennikiem! Pamiętaj także o uczęszczaniu na zabiegi higienizacyjne do gabinetu stomatologicznego. Skaling, piaskowanie i polerowanie usuną kamień nazębny i ułatwią Ci dbanie o czystość Twoich zębów w domowym zaciszu. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 796 016 074 lub wypełnij formularz.