Implanty zębowe są nowoczesnym rozwiązaniem, na które, ze względu na swoje liczne zalety, decyduje się coraz więcej Pacjentów. Stabilność i pełna funkcjonalność implantów sprawia, że często nazywane są “trzecimi zębami”.
Dzięki implantom możliwa jest odbudowa zarówno pojedynczych ubytków zębowych, jak i braku kilku zębów czy nawet całkowitego bezzębia.
Czym jest implant zębowy?
Implant to mała tytanowa śruba, która zastępuje utracony korzeń zęba. Zostaje on wszczepiony w kość Pacjenta i stanowi podstawę, na której zostaje przymocowana odpowiednia praca protetyczna, w zależności od rozległości braków. Zęby odbudowane na implantach funkcjonują dokładnie tak samo jak naturalne zęby. Dzięki temu rozwiązaniu Pacjent może cieszyć się komfortem użytkowania znacznie większym niż w przypadku tradycyjnych, ruchomych protez.
Dlaczego implant należy wszczepić jak najszybciej?
W miejscu po utraconym zębie pojawia się wolna przestrzeń, która stopniowo prowadzi do zaniku kości. To proces, który należy jak najszybciej powstrzymać, ponieważ kość jest niezbędna do rozpoczęcia leczenia implantologicznego w przyszłości.
Brak odpowiednio szybkiej reakcji może doprowadzić do konieczności odbudowy kości. Zabieg ten zwiększa czas i koszt leczenia implantologicznego. Natychmiastowe uzupełnienie braków w uzębieniu pozwoli uniknąć tego problemu w przyszłości. Obciążenie implantem powstrzymuje bowiem zanik kości.
Braki w uzębieniu mogą powodować:
- zaburzenia estetyki twarzy – zanikanie kości prowadzi do utraty naturalnych rysów twarzy, co sprawia, że Pacjent wygląda dużo starzej,
- problemy ze spożywaniem pokarmów – nawet pojedyncze braki w uzębieniu mogą powodować kłopoty z jedzeniem. Problemy z przeżuwaniem i ból z nim związany pojawiają się zazwyczaj w trakcie jedzenia twardych produktów. Często na skutek braków w uzębieniu Pacjenci muszą rezygnować z jedzenia swoich ulubionych potraw,
- problemy z wymową – braki w uzębieniu mogą skutkować wadami wymowy. Problemy z odpowiednią dykcją bywają bardzo uciążliwe. W konsekwencji Pacjenci tracą pewność siebie i stopniowo wycofują się z życia towarzyskiego,
- bóle głowy i kręgosłupa – braki w uzębieniu mają wpływ nie tylko na stan zdrowia jamy ustnej, ale także na inne części organizmu człowieka. Problemy ze zdrowiem jamy ustnej mogą prowadzić do migrenowych bólów głowy i dolegliwości ze strony kręgosłupa,
- utratę pewności siebie – braki w uzębieniu mogą obniżać pewność siebie. Pacjent zaczyna powstrzymywać się od uśmiechu, a nawet rezygnuje z wyjść towarzyskich z obawy przed dyskomfortem psychicznym, który może odczuć.
Implanty zębowe – przeciwwskazania
Leczenie implantologiczne to nowoczesna i bardzo dobrze udokumentowana dziedzina stomatologii. Powodzenie przyjęcia się implantu sięga 95%. Ponadto nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wymagać od Pacjenta podjęcia określonych działań:
- ograniczenie papierosów – statystyki pokazują, że osoby palące papierosy są bardziej narażone na odrzucenie implantów zębowych przez organizm. Papierosy powodują również powstawanie kamienia nazębnego oraz osadów, przez które higiena jamy ustnej jest znacznie utrudniona.
- konsultacja z lekarzem w przypadku przewlekłych chorób – jeśli Pacjent cierpi na choroby krążenia, stawów czy cukrzycę, to przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego powinien zgłosić się na konsultację do swojego lekarza prowadzącego. Zazwyczaj jednak, jeśli choroby są odpowiednio leczone, to nie ma przeciwwskazań do wszczepienia implantu.
- odbudowa kości – jeśli doszło do zaniku kości, musi zostać ona odbudowana przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego.
Wszczepienie implantów nie boli
Leczenie implantologiczne zawsze przeprowadzane jest w znieczuleniu, dzięki czemu zabieg jest praktycznie zupełnie bezbolesny. Delikatny ból może pojawić się później. Jest spowodowany opuchnięciem dziąsła po leczeniu. Można go jednak bez problemu pokonać za pomocą środków przeciwbólowych, w które wyposażamy Pacjenta po zakończonej wizycie.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli uważasz, że możesz wymagać leczenia implantologicznego – zapisz się do naszego gabinetu na bezpłatną konsultacją. Podczas takiej wizyty przeprowadzamy kompleksową diagnostykę oraz rozmawiamy wspólnie o Twoich oczekiwaniach i potrzebach. Na podstawie zdobytych informacji opracujemy plan leczenia oraz jego przewidywany koszt. Zapisz się na wizytę dzwoniąc pod numer +48 796 016 074 lub TUTAJ.