Utrzymanie zdrowego i pięknego uśmiechu przez wiele lat bez regularnego uczęszczania do dentysty jest praktycznie niemożliwe. Jeśli jednak będziesz regularnie dbać o swoje zęby, możesz sprawić, że wizyty te ograniczą się jedynie do profilaktyki. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci to osiągnąć.
1. Myj zęby regularnie i dokładnie
Choć zęby regularnie szczotkuje coraz więcej Polaków, to jednak zarówno technika, jak i czas mycia pozostawia wiele do życzenia. Według badań 80% z nas poświęca na mycie zębów zbyt mało czasu. Prawidłowo należy je szczotkować przez co najmniej 2 minuty 2 razy dziennie ruchem wymiatającym. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób podczas mycia zębów zatacza szczoteczką kółka, co jest dużym błędem. Taka technika nie przynosi odpowiednich rezultatów, ponieważ usunięcie wszystkich pozostałości jedzenia i bakterii jest w ten sposób znacznie utrudnione. Podczas wizyty u dentysty warto poprosić higienistkę, aby wytłumaczyła, jak odpowiednio szczotkować zęby. Zdobyta w ten sposób wiedza może okazać się niezbędna dla zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu.
Zapamiętaj: 2×2, czyli mycie zębów 2 razy dziennie przez 2 minuty odpowiednią techniką jest absolutnie kluczowe dla utrzymania zębów w dobrym stanie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na tym jak najlepiej zadbać o uśmiech w domowym zaciszu? Wypełnij poniższy formularz i umów się na konsultacje!
|
Po przesłaniu formularza skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.
2. Zwróć uwagę na akcesoria do szczotkowania zębów
Podobnie jak sposób mycia zębów, również wybór szczoteczki, pasty oraz akcesoriów do higieny jamy ustnej warto skonsultować z dentystą. Dobór szczoteczki jest sprawą bardzo indywidualną, zależną od warunków anatomicznych konkretnej osoby, dlatego każdy powinien wybrać produkt odpowiedni do jego potrzeb.
Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rozmiar szczoteczki. Jej główka powinna obejmować maksymalnie do trzech sąsiadujących ze sobą zębów. Drugim, bardzo ważnym czynnikiem jest natomiast rodzaj włosia w szczoteczce. Jeśli Twoje dziąsła są wrażliwe – warto zdecydować się na szczoteczkę z miękkim włoskiem, która pozwala na prawidłowe szczotkowanie zębów bez ryzyka podrażnienia dziąseł.
Równie istotny jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. Obecnie na rynku funkcjonuje ogromny wybór tych produktów. Najważniejszym czynnikiem w ich doborze jest poziom zawartości fluoru. W przypadku osób dorosłych wskazane jest, aby jego stężenie wynosiło około 1500 ppm. Warto również wprowadzić do codziennej higieny takie akcesoria jak płyn do płukania ust, nić dentystyczna czy guma do żucia. Są one bardzo przydatne w sytuacjach, w których nie ma możliwości umycia zębów bezpośrednio po posiłku.
Zapamiętaj: Poświęć trochę czasu na wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Nie wahaj się przed skonsultowaniem tej decyzji z ekspertem. Otwórz się także na inne akcesoria do higieny jamy ustnej.
3. Ogranicz niektóre produkty
Niestety istnieje wiele produktów, których nadmierne spożywanie może mieć niekorzystny wpływ na Twoje zęby. Należy do nich jeden z najczęściej spożywanych przez Polaków napojów – kawa. Jej kwaśny odczyn może sprzyjać pojawieniu się bakterii próchnicy, a zawarte w niej barwniki prowadzą od przebarwień zębów. Inne płyny, które niekorzystnie oddziałują na zęby to słodkie, kolorowe napoje oraz alkohol. Te pierwsze są bogate w kwasy i cukry, które tworzą środowisko odpowiednie do rozwoju bakterii. Substancje chemiczne negatywnie wpływają natomiast na barwę uzębienia i mogą wywoływać erozję szkliwa. Natomiast alkohol powoduje ograniczenie wydzielania się śliny, która jest niezbędna dla utrzymania równowagi w obrębie jamy ustnej i naturalnej ochrony zębów.
Produktami spożywczymi, które w dużych ilościach mogą również niekorzystnie działać na Twoje zęby są słodycze, a w szczególności twarde cukierki i landrynki. Zwłaszcza produkty, które należy długo ssać, mogą działać niekorzystnie na zęby, ponieważ stopniowo wydzielający się cukier jest elementem niezbędnym do powstawania próchnicy. Oprócz słodkości warto ograniczyć również spożywanie owoców suszonych. Są one lepkie i szybko przylegają do zębów, w związku z czym trudno jest usunąć ich pozostałości podczas szczotkowania, a zalegający cukier jest sporym zagrożeniem dla zdrowia zębów.
Zapamiętaj: Żaden z wyżej wymienionych produktów nie niszczy zębów natychmiastowo, jednak ich regularne i częste spożywanie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie Twojej jamy ustnej.
4. Stosuj się do zaleceń dentysty
Nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twoja wiedza na temat higieny jamy ustnej jest dostateczna, musisz pamiętać, że uwarunkowania każdego z nas są inne. Właśnie dlatego wszelkie aspekty związane z dbaniem o zęby warto konsultować ze specjalistą, który udzieli praktycznych wskazówek na podstawie profesjonalnych badań diagnostycznych. Taka rozmowa może okazać się naprawdę nieoceniona.
Zapamiętaj: Podczas wizyty u dentysty uważnie słuchaj wskazówek dotyczących dbania o higienę jamy ustnej i śmiało pytaj o wszystko w razie jakichkolwiek wątpliwości.
5. Ucz i przekazuj wiedzę
Nawyki utrwalone w dzieciństwie mogą rzutować na całe dorosłe życie. Dlatego szczególnie ważne jest, by konieczność dbania o zęby i uczęszczania do stomatologa zaszczepić u najmłodszych Pacjentów. Pozytywne nastawienie dzieci do kwestii związanych z dbaniem o zdrowie może zapobiec wielu problemom w przyszłości. Dlatego swoją wiedzę dotyczącą dbania o zdrowie jamy ustnej śmiało przekazuj swoim Pociechom. Twój piękny uśmiech może być nie tylko Twoją wizytówką, ale również zachętą dla Twoich bliskich, by dbać o zdrowie zębów w każdym wieku.
Zapamiętaj: Chętnie wymieniaj się informacjami na temat higieny jamy ustnej i ochoczo przekazuj swoją wiedzę innym. W ten sposób możesz zmotywować bliskich do podjęcia świadomych działań w celu ochrony zdrowia zębów.