Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych szkoleniach oraz konferencjach w kraju i za granicą. Członek Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie (DGOI), International Congress of Oral Implantologists (ICOI).
Stomatologia dzięcieca
Leczenie małych pacjentów
Leczenie dzieci to pewnego rodzaju misja. W młodym wieku powstają nawyki, które zostają na całe życie. Właśnie dlatego pierwsze kontakty młodego Pacjenta z dentystą są szczególnie ważne. Dowodzą temu statystki, które wyraźnie pokazują, że osoby które rozpoczęły wizyty u dentysty w młodym wieku, mają znacznie większe szanse na zdrowy i piękny uśmiech w dorosłym życiu.
Co prawda, na współpracę dziecka z dentystą można liczyć najwcześniej w wieku 3 lat, jednak do gabinetu stomatologicznego warto przyjść już wtedy, gdy maluchowi wyrzynają się pierwsze ząbki. Taka wizyta będzie bardzo korzystna dla rodziców, którzy dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka oraz do jakich konsekwencji mogą prowadzić zaniedbania w pierwszych latach życia.
Dowiedz się więcej o stomatologii dziecięcej
Poznaj lekarza, który wyleczy Twoje dziecko
Zobacz jak przebiegło leczenie innych naszych pacjentów
Leczenie Pani Krystyny (Implanty)
Pani Krystyna zgłosiła się do nas z całkowitym brakiem zębów w szczęce. Chciała odzyskać swój dawny, piękny uśmiech. Braki zębowe odbudowaliśmy za pomocą protezy opartej na implantach. Rozwiązanie to przywróciło estetykę uśmiechu i umożliwiło Pani Krystynie komfortowe jedzenie. |
Leczenie Pana Mariusza (Endodoncja)
Pan Mariusz zgłosił się do nas z powodu nasilającego się od dłuższego czasu bólu dolnej prawej szóstki. Dyskomfort pojawiał się zwłaszcza w trakcie jedzenia. Po wnikliwej analizie zdjęcia rentgenowskiego wykryliśmy niedopełnione kanały, które były przyczyną stanu zapalnego. Wykonaliśmy ponowne leczenie kanałowe (tzw. re-endo), dzięki czemu infekcja ustąpiła, a gojenie się kości wokół zęba przebiegło prawidłowo. |
Poznaj najczęstsze pytania pacjentów do stomatologii dziecięcej
Chociaż na współpracę ze strony dziecka można liczyć najwcześniej około 3. roku życia to na wizytę warto przyjść w momencie wyrzynania się pierwszych zębów. Taka wizyta jest ważna przede wszystkim dla rodziców, ponieważ w jej trakcie mogą dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej swoich dzieci.
Jednym z największych błędów wśród rodziców jest zaniedbanie zębów mlecznych. Można spotkać się z poglądem, że pierwszych zębów dziecka nie trzeba leczyć, ponieważ i tak wypadną. Jest to duży błąd, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. O zęby mleczne należy dbać tak samo jak o stałe uzębienie. Konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej higieny, profilaktyka oraz leczenie ewentualnych ubytków. Nieleczona próchnica pierwszych zębów, może błyskawicznie przenieść się na zęby stałe. Dodatkowo zbyt szybka utrata zębów mlecznych może skutkować wadami zgryzu, które w przyszłości będą wymagać leczenia ortodontycznego.
Pozytywne nastawienie dziecka do wizyty w gabinecie dentystycznym to ważne zadanie rodziców. Przede wszystkim nie należy straszyć dziecka wizytą u stomatologa, lecz racjonalnie i spokojnie tłumaczyć jak ważne jest, aby dbać o zęby od najmłodszych lat. Dobrą metodą jest edukacja poprzez zabawę. Ponadto rodzice powinni dać odpowiedni przykład swoją postawą i nie okazywać strachu przed dentystą.
Bardzo ważną rolę odgrywają wizyty adaptacyjne, podczas których mały Pacjent w komfortowych warunkach i bezstresowej atmosferze może poznać gabinet oraz dentystę, który będzie leczyć jego ząbki. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpiecznie i zdecydowanie chętniej przystąpi do leczenia. Przy wyborze gabinetu dobrze jest zwrócić uwagę na specjalistyczne podejście personelu do najmłodszych Pacjentów. Warto także dowiedzieć się, jakie rodzaje znieczuleń są oferowane.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz unikanie wizyt u dentysty często skutkuje koniecznością wykonywania bardziej złożonego leczenia w przyszłości. Konsekwencją zaniedbań może być m.in. konieczność założenia aparatu ortodontycznego lub zaawansowana próchnica w stosunkowo młodym wieku, która będzie wymagała leczenia kanałowego.