Więcej o profilaktyce
Profilaktyka stomatologiczna – w domu i w gabinecie dentystycznym
O zdrowie zębów należy dbać na dwojaki sposób – w domu, troszcząc się o codzienną higienę jamy ustnej, oraz w gabinecie stomatologicznym – wykonując cyklicznie profesjonalne zabiegi profilaktyczne. Oba elementy są niezbędne do tego, by zachować atrakcyjny uśmiech i pełną funkcjonalność jamy ustnej. Czynności, które powinniśmy wykonywać samodzielnie to nie tylko szczotkowanie zębów, ale również stosowanie innych przyborów higienicznych, takich jak nić dentystyczna czy płukanki do ust. Te elementy codziennej higieny umożliwią usuwanie resztek z przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc.
Zęby należy myć w odpowiedni sposób, po każdym posiłku, przez co najmniej 2 minuty. Popularnym błędem jest wykonywanie ruchów kolistych, podczas gdy ruch szczoteczki powinien wymiatać pozostałe na zębach resztki. Najlepszym sposobem, by nauczyć się techniki szczotkowania, jest udanie się na wizytę do gabinetu dentystycznego, podczas której lekarz lub wykwalifikowana higienistka stomatologiczna poinstruują, jak robić to prawidłowo.
Kamień nazębny – główny sprawca chorób jamy ustnej
Dwie najczęściej występujące choroby jamy ustnej to próchnica i paradontoza. Przyczyną ich obu są bakterie, dla których kamień nazębny stanowi środowisko o doskonałych warunkach. Mogą w nim rozwijać się i namnażać, by ostatecznie zaatakować szkliwo lub spowodować stan zapalny przyzębia. Ze względu na to konieczne jest cykliczne usuwanie kamienia nazębnego. Nie jest to jednak możliwe za pomocą domowych metod. Kamień jest bowiem zmineralizowaną płytką nazębną. Powstaje z resztek pokarmu, pozostałych na zębach, które zmieniają się szybko w lepki osad. Gdy ulegnie on mineralizacji pod wpływem śliny, staje się twardy i zaczyna nieustannie się nawarstwiać na koronach zębów. Po pewnym czasie kamień może rozprzestrzenić się i dostać się pod dziąsło. Taka sytuacja jest już poważnym zagrożeniem, ponieważ może doprowadzić do zapalenia przyzębia i rozchwiania zębów, a w konsekwencji – nawet ich utraty. Tylko profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym jest w stanie oczyścić zęby z kamienia. Powinno się ją wykonywać regularnie co pół roku, by zapobiec nawarstwianiu się złogów. To pozwoli zachować zęby w odpowiedniej kondycji oraz zadbać o ich estetyczny wygląd. Po higienizacji będą jaśniejsze, pozbawione przebarwień i perfekcyjnie czyste, co nada świeżości Twojemu uśmiechowi.
Poznaj zabiegi profilaktyczne wykonywane w naszym gabinecie
Higienizacja obejmuje pakiet zabiegów, których celem jest usunięcie kamienia nazębnego i perfekcyjne oczyszczenie zębów, a także nadanie im połysku i wydobycie naturalnego blasku. Po konsultacji ze stomatologiem można uzupełnić ją o fluoryzację, która wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed próchnicą.
- Skaling – w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych stosuje się skalery ultradźwiękowe – urządzenia, które emitują drgania, rozbijające kamień nazębny i umożliwiające jego usunięcie. Zabieg przy zastosowaniu nowoczesnych metod jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny dla szkliwa.
- Piaskowanie – podczas tego zabiegu zęby oczyszcza się z pozostałych osadów i przebarwień powierzchniowych za pomocą strumienia specjalnego piasku stomatologicznego z wodą, który kieruje się na powierzchnię zębów. Przeprowadzenie tego zabiegu bezpośrednio po skalingu zapewnia najlepsze rezultaty i gwarantuje perfekcyjne oczyszczenie zębów.
- Polerowanie – bezpieczny i bezinwazyjny zabieg, polegający na wypolerowaniu powierzchni zębów za pomocą specjalnych szczoteczek i past. W ten sposób nadaje się im połysku i blasku. Dzięki tej czynności uzyskuje się jednak nie tylko efekt estetyczny, ale także profilaktyczny – na wygładzonych zębach trudniej odkładają się resztki, co spowalnia powstawanie nowych złogów i ułatwia codzienną higienę jamy ustnej.
- Fluoryzacja – zabieg profilaktyczny, którego celem jest dostarczenie dodatkowych dawek fluoru – minerału, który jest niezbędny do zachowania odpowiedniej kondycji i odporności zębów: chroni je przed próchnicą, wzmacnia i regeneruje. Fluoryzację można przeprowadzić na różne sposoby – w zależności od zaleceń stomatologa. Jednym z nich jest zabieg w gabinecie dentystycznym, polegający na nałożeniu na powierzchnię zębów specjalnego preparatu, który stopniowo uwalnia cząsteczki fluoru. Inną metodą jest zastosowanie pasty ze zwiększonym stężeniem tego pierwiastka – należy jednak pamiętać, że takie środki powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Zdrowy i świeży uśmiech
Trwający godzinę seans w gabinecie stomatologicznym, obejmujący szereg bezpiecznych i bezbolesnych zabiegów higienizacyjnych – to wystarczy, by nadać Twoim zębom atrakcyjny, świeży wygląd. Jednak nie jest to tylko kwestia estetyczna – w ten sposób zadbasz o zdrowie swojej jamy ustnej i zapobiegniesz poważnym chorobom, wymagającym złożonego leczenia. Musisz pamiętać o tym, by zabiegi wykonywać regularnie co pół roku. Możesz zacząć już dziś, umawiając się na profesjonalną higienizację. Wystarczy, że wypełnisz formularz lub zadzwonisz pod numer +48 796 016 074.